Sobota, 18 maja 2024

Głośnik bezprzewodowy HAMA Soundbarrel 60W – opinie

10 stycznia 2023

Od głośników oczekuje się obecnie, że będą niedrogie i zapewnią doskonałą jakość dźwięku. Ważny jest również design i inne cechy. To jest właśnie to, co oferuje Hama Soundbarrel.

Głośniki bezprzewodowe zostały spopularyzowane, odkąd rozpowszechnił się Bluetooth. Nowoczesne standardy łączności są dostępne w niemal każdym smartfonie, laptopie i telewizorze.

Jakość urządzeń audio może być przewyższona przez głośniki wbudowane w telefony i monitory. Chociaż jakość dźwięku jest nadal kluczowa, nie jest to jedyny wymóg dla systemu głośników. Coraz ważniejsze staje się uwzględnienie wyglądu, rozmiaru, mocy, czasu pracy na baterii i różnych opcji łączności.

Niedawno zakupiłem za niską cenę (399 zł) głośnik Bluetooth Hama Soundbarrel o maksymalnej mocy dźwięku 60 W i mocnej baterii. Byłem ciekawy, co ma do zaoferowania.

Co znajduje się w zestawie?

Omawiane urządzenie znajdziemy w dużym, czarnym pudełku z grafiką przedstawiającą głośnik i najważniejsze dane techniczne. W zestawie znajduje się również pasek umożliwiający przerzucenie głośnika przez ramię oraz kabel USB-C lub USB-A. Nie można zapomnieć o dokumentacji. Mamy tu krótką instrukcję obsługi oraz kartę zawierającą wskazówki i ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa.

Specyfikacja:

  • Połączenie: Gniazdo 3,5 mm/USB-C /USB-Typ-A
  • Połączenie: Bluetooth v5.0
  • Zasięg: 10 m
  • Częstotliwości: 60 Hz – 20 kHz
  • Maksymalna moc: 60 W
  • Standard ładowania: 5 V == 2 A
  • Czas ładowania: 3-4 godziny
  • Bateria: 3600 mAh Li-Ion
  • Czas pracy baterii: 10-12 godzin
  • System audio: Stereo
  • Wymiary: 310 x 152 x 188 mm
  • Waga: 2550 g
  • Certyfikat wodoszczelności: IP
  • Cena: 399 złotych

Głośnik Bluetooth Hama Soundbarrel - Klasyczna beczka

Hama Soundbarrel, jak sama nazwa wskazuje, ma kształt beczki. Jednak w trakcie użytkowania przypomina raczej "przewróconą beczkę". Ponieważ dźwięk pochodzi z jej "pokryw", nie należy ich blokować.

Soundbarrel mierzy 31 centymetrów szerokości i jest dość duży. Mierzy 11,8 cm długości i 15,2 cm wysokości. Jego waga wynosi 2,5 kilograma, więc nie jest lekki. Podobne głośniki są już dostępne na rynku, więc ta konstrukcja nie jest nowa.

Hama trzyma się w tym przypadku czarnej kolorystyki. Choć Soundbarrel jest w większości wykonany z plastiku, to jego główna część jest pokryta materiałowym oplotem. Dzięki temu głośnik wygląda na droższy i zabezpiecza go przed zarysowaniami.

Ważnym elementem jest uchwyt, który pozwala na wygodne przenoszenie urządzenia. Uchwyty na pasek pozwalają na przenoszenie głośnika na plecach. W pakiecie z głośnikiem znajduje się także pasek.
Panel sterowania głośnikiem znajduje się w górnej części uchwytu. Ma on cztery przyciski: włączanie/wyłączanie; zwiększanie głośności; zmniejszanie głośności; oraz zmiana trybu. Przyciski są pokryte gumą. Tuż obok nich znajdują się wejścia Jack 3,5mm oraz USB-C. Można do nich dodać gumową nakładkę.

Po bokach znajdują się membrany, a na spodzie cztery gumowe nóżki. Pomimo tego, że większość elementów nadal jest wykonana z plastiku, cała konstrukcja sprawia wrażenie niezwykle solidnej. Certyfikat wodoodporności IPX6 potwierdza jakość wykonania. Nie zaleca się używania go w wodzie do podwodnej dyskoteki. Jest na tyle wodoodporny, że można go używać w deszczu, na pokrytej rosą trawie lub z wodą.

Więcej mocy! Membrana wytrzyma.

Jakość dźwięku to wciąż najważniejszy aspekt przy wyborze głośnika. Trzeba przyznać, że jakość głośnika jest zdecydowanie ważniejsza od ceny. Hama Soundbarrel potrafi zagrać lepiej niż jego droższe odpowiedniki.

Niska moc to problem wielu głośników Bluetooth ze względu na ich niewielkie rozmiary. Producent wydobył z nich ostatnie kawałki technologii audio. Maksymalna moc dźwięku urządzenia wynosi 60 W. Urządzenie składa się z dwóch 20-watowych głośników, a także dwóch pasywnych radiatorów, które mają moc 10 W każdy.

Soundbarrel posiada trzy tryby gry, które można przełączać jednym z przycisków na panelu.

  • Wewnętrzny
  • Zewnętrzny
  • Przestrzenny

Testy zostały przeprowadzone podczas gdy słuchałem muzyki na Tidalu w bezstratnym formacie HiFi. Wewnętrzny charakteryzuje się mocnym i głębokim basem. Idealnie nadaje się do odtwarzania muzyki z gatunku electro, techno i podobnych, gdzie najniższy głos instrumentalny jest głównym składnikiem utworu.

Zewnętrzny to ten, którego chcemy używać na imprezach plenerowych. Posiada wyższe i bardziej wyraziste wysokie tony. Świetnie sprawdza się w muzyce rockowej, ponieważ nie przyćmiewa innych instrumentów i wokalu. Ten tryb jest również świetny do oglądania filmów, ponieważ kładzie większy nacisk na dialogi.

Surround to ostatni tryb, ale nie miałem drugiego głośnika, aby go przetestować. Dźwięki są bardzo zniekształcone i prawie niesłyszalne przy użyciu tylko jednego głośnika.

Soundbarrel potrafi być bardzo głośny i mocny. W trybie wewnętrznym zmierzono 102 dB. Test trybu zewnętrznego wykazał 96dB. Oba pomiary zostały wykonane w odległości około 50 cm od urządzenia. O bardzo dobrej jakości dźwięku możemy mówić tylko do 70-80% głośności. Każda wyższa niż te głośność powoduje, że dźwięki stają się stłumione i nakładają się na siebie.

Głośnik HAMA Soundbarrel

Hama głośnik Bluetooth - Podwójna imprezowa beczka

Hama zadbała o Bluetooth i łączność bezprzewodową dla swojego głośnika. Jest to wersja Bluetooth 5.0 o zasięgu do 10 metrów. Sprawdziłem i okazało się, że po podłączeniu do komputera i przeniesieniu głośnika w inny koniec mieszkania nie było żadnych problemów z łącznością. Działo się tak pomimo tego, że urządzenia były oddzielone wieloma ścianami. Nieco gorzej było, gdy połączyłem się ze smartfonem. Tutaj również połączenie było utrzymywane, ale pojawiały się sporadyczne przerwy.

O trzech złączach w Soundbarrel Hama już wspominaliśmy. Kabel AUX pozwala nam połączyć głośnik przewodowo ze smartfonem lub innym odtwarzaczem audio. Głośnik może być ładowany przez USB-C. Możemy podłączyć kabel do USB A, aby naładować nasz telefon, lub wykorzystać Soundbarrel jako przenośny powerbank. Możliwe jest również sparowanie innego głośnika tego samego typu.

Cztery przyciski znajdujące się na górze każdego urządzenia to elementy sterujące jego pracą. Wydaje się to dość proste - możemy połączyć się z głośnikiem i odtworzyć utwór. Gdy chcemy dodać funkcje, problem polega na tym, że opcji jest wiele. Niektóre przyciski mają więcej niż jedną funkcję, a wszystko zależy od tego ile kliknięć otrzymają lub jak długi jest ich czas działania. Nie jest to najbardziej intuicyjny system.

Najważniejszą cechą głośnika Hama Soundbarrel jest dedykowana aplikacja z equalizerem, która pozwala dostroić urządzenie do swoich potrzeb.

Funkcja ładowania i powerbanku

Bateria 3600 mAh głośnika Hama Soundbarrel może wystarczyć na wiele godzin pracy w zależności od tego, jak głośno z niego korzystasz. Urządzenie może być używane do 24 godzin przy poziomie głośności 10-15%. Mi zajęło to nieco ponad 28 godzin.

Poziom głośności wzrasta, a żywotność baterii drastycznie spada. Na 30% było to 18 godzin, a na 50% 12 godzin, co i tak jest świetnym wynikiem. Nieźle wygląda to przy 70%. Urządzenie może pracować przez 7-8 godzin. Mniej więcej tak będziecie korzystać z głośnika na imprezach. Czas pracy na baterii dla 100% głośności wyniósł 3 godziny 39 minut.

Producent podaje podobne wartości ładowania w książeczce i na stronie internetowej. Według oficjalnej specyfikacji Hama, czas ładowania trwa 3,5 godziny. W dołączonej książeczce czytamy jednak, że głośnik można w pełni naładować w 3-4 godziny. Jest to zgodne z moimi obserwacjami, że pełne naładowanie głośnika trwało nieco dłużej niż trzy godziny.

HAMA Soundbarrel - opinie. Nie jest idealny, ale jest wart swojej ceny

Hama Soundbarrel może nie być dla Ciebie, jeśli jesteś kimś, kto słucha każdej nuty i rozbiera dźwięk na części. Audiofile nie mają w tym przedziale cenowym zbyt wiele do wyboru, to powszechnie wiadomo. Nie oznacza to jednak, że jakość dźwięku urządzenia nie będzie wystarczająca dla przeciętnego konsumenta.

Soundbarrel oprócz wysokiej jakości dźwięku w cenie 399 zł oferuje wiele przydatnych funkcji i trybów. Jest to urządzenie, które dzięki doskonałej jakości wykonania jest odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Producent zadbał również o łączność Bluetooth i przewodową. Dzięki niemu można również uratować swój telefon przed śmiercią, będąc w stanie naładować go w odpowiednim momencie.

Nie jest idealnie i trzeba to wyjaśnić. Poszczególne dźwięki mogą się lekko nakładać na siebie przy dużej głośności. Konieczna jest dedykowana aplikacja z equalizerem. Dzięki temu można by było dostosować dźwięki.

Zalety:

  • Wodoodporny
  • Wysoka jakość dźwięku
  • Wydajna bateria
  • Solidne wykonanie i estetyka
  • Funkcja powerbanku
  • Moc 60W

Wady:

  • Brak dedykowanej aplikacji
  • Wysoki poziom głośności może powodować spadek jakości dźwięku
  • Dodatkowe funkcje mogą być kontrolowane za pomocą nieintuicyjnych elementów sterujących

Głośnik do testu dostarczył Dystrybutor marki Hama Polska: hamamobile.pl